توضیحات تکمیلی فیلم 2004 Eternal Sunshine of the Spotless Mind ( فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک ۲۰۰۴ )

فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک (فیلم Eternal Sunshine of the Spotless Mind 2004) را می توان از آن دسته فیلم هایی دانست که اگر چه در ابتدا به نظر ساده و بدون ادعا است اما در محتوا آن قدر خاص است که همچنان پس از گذشت بیش از ۱۵ سال هنوز قابل دیدن و حرفی برای گفتن دارد. فیلمی که فرم روایی منحصر به خود را دارد که بعضا برخی مخاطبان آن را فرم روایی پیچیده ای می دانند و احتمال آن که با یک بار دیدن نتئانید بر تمامی زوایای پنهان و آشکار فیلم احاطه و آگاهی پیدا کنید بسیار زیاد است پس اگر با یک بار دیدن هنوز هم نکات مبهم فراوانی برایتان وجود داشت یک بار دیگر هم فیلم را ببینید و توضیح فیلم را هم که در ادامه برایتان آورده ایم حتما بخوانید.

ما از این فیلم به عنوان یک فیلم علمی تخیلی نام می بریم اما باید بدانید که این فیلم با تمام فیلم هایی که در این ژانر دیده اید تفاوت دارد در این فیلم نه خبری از دایناسورها و آدم فضایی ها و موجودات عجیب و غریب است نه خبری از سفینه و بشقاب پرنده و نه خبری از نیروهای ماورایی و فرا زمینی است، فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک دقیقا مدل فیلم تخیلی مخصوص به خود است، در واقع بهتر است پرانتزی باز کنیم و ژانری به دسته گونه های سینمایی موجود برای این فیلم اضافه کنیم به نام ملودرام تخیلی شاید اینگ ونه بهتر بتوان فیلم Eternal Sunshine of the Spotless Mind 2004 را توصیف کرد. موضوعی که فیلم روی آن دست گذاشته است درست است که کمی غیر معقول و غیر منطقی به نظر می رسد اما فقط بستری است برای پرداخت عمیق به مباحث مهم روانشناسی و انسان شناسی، پس اگر ابتدای دیدن فیلم از موضوع آن جا خوردید و یا کمی سردرگم شدید اصلا نگران نباشید چرا که تنها کاری که باید انجام دهید این است که سعی کنید واقعیت و حرف پنهان در پشت این داستان را متوجه شوید آن وقت است که از دیدن فیلم لذت خواهید برد و متوجه خواهید شد که فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک چیزی فراتر از یک فیلم برای سرگرمی و یا فیلمی برای مطرح شدن است.

کارگردانی این فیلم را میشل گوندری برعهده داشته است، کارگردانی فرانسوی تبار که تا قبل از این فیلم کارگردانی جدی وساخت اثر مطرحی در هالیوود را نداشته است اما علاقه به سینمای سورئال و فعالیت جسته و گریخته اش در این زمینه آمادگی ذهنی خوبی به او برای ساخت فیلمی چون فیلم Eternal Sunshine of the Spotless Mind 2004 را داده است، این فیلم محصول سال 2004 است و تا کنون همواره جزو لیست فیلم های برتر این قرن قرار داشته است. بهتر است داستان و خلاصه فیلم را ابه شیوه و مدل جدیدی این گونه بیان کنیم، فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک ۲۰۰۴ در مورد پاک سازی خاطرات از ذهن توسط یک کلینیک است، جول و کلمانتین که قبل ترها آشنا شده اند و ما با مرور خاطرات شان این آشنایی را میبینیم تصمیم می گیرند که بخشی از خاطرات حضور در کنار یک دیگر را پاک کنند، نحوه انجام این کار و تقدم و تاخر آن و مرور این خاطرات آن چیزی است که فیلم تصمیم گرفته است برای ما بیان کند، موضوعی که به خودی خود پتانسیل فراوانی برای تبدیل شدن به یک اثر جالب و متفاوت را دارد.

نقد و بررسی فیلم 2004 Eternal Sunshine of the Spotless Mind ( فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک ۲۰۰۴ )

فیلم Eternal Sunshine of the Spotless Mind 2004 حرف های زیادی برای گفتن و منتقل کردن به مخاطبش دارد اما مهمترین مطلبی که فیلم روی آن مانور می دهد بحث خاطرات است، آیا تا به حال به این فکر کرده اید که خاطرات چه جایگاهی در زندگی ما دارند یا اساسا چقدر می توانند نقش موثری در حال و احوال ما داشته باشند، اصلا از خود پرسیده اید که خاطرات چه هستند و ماهیت و عملکردشان چیست، فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک خاطرات را زنده و همراه با زندگی فرد می داند و می گوید که آن ها به خواست ما قابلیت تحریف و تغییر دارند. ما ناخودآگاه تصمیم می گیریم که خاطره ای را از ذهنمان حذف و به خاطره دیگری پر و بال دهیم. نکته دیگری که به زیبایی فیلم به آن اشاره می کند مسئله مهم بودن فرد در ذهن و خاطرات دیگری است، درست است که عدم وابستگی و اتکا به نفس جزو صفات برجسته انسانی است اما وقتی پای عشق در میان باشد بخش زیادی از موجودیت فرد در ذهن و قلب فرد مقابل متبلور می شود پس می توان نتیجه گرفت اگر ما در خاطرات و ذهن فردی که دوستش داریم حضور نداریم انگار واقعا وجود نداریم.

فیلمنامه فیلم Eternal Sunshine of the Spotless Mind 2004 بسیار پیچیده است البته پیچیدگی که درست و صحیح طراحی شده است و برخلاف اینکه برخی فکر می کنند که این پیچیدگی ناشی از شلختگی روایت داستان است باید بگوییم که برعکس این پیچیدگی ناشی از نظم و طبقه بندی درست فیلم نامه و نوشتار صحیح آن است. چارلی کافمن برای نوشتن این فیلمنامه برنده جایزه اسکار بهترین فیلم شد. در فیلم نامه نشانه هایی برای آنکه خط زمانی فیلم را بتواند مخاطب درک کند و سردرگم نشو گذاشته شده است مثل رنگ موی شخصیت کلمنتین  با بازی کیت وینسلت که کاملا مشخص می کند او در کدام زمان زندگی قرار دارد؛ رنگ سبز موها برای زمان ملاقات او با جول است، رنگ قرمز برای سکانس های فانتزی، و رنگ آبی برای آشنایی دوباره بعد از پاکسازی حافظه کدهایی است که به مخاطب داده می شود. ایده پاک شدن خاطراتی که آن ها را نمی خواهیم و دیگر لازمشان نداریم می تواند بسیار جذاب و رویا گونه باشد اما این فقط واکنش اولیه ما با این موضوع است، آیا واقعا پاک شدن خاطراتمان می تواند نجات دهنده ما در زندگی باشد؟

به همین دلیل است که می توان فیلمنامه فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک ۲۰۰۴ را فیلم نامه خوبی دانست چرا که یک طرفه فکر نمی کند و حکم قطعی صادر نمی کند بلکه نشان می دهد این فرآیند به ظاهر جالب چقدر می تواند دردناک باشد. شخصیت پردازی ها هم در فیلمنامه بسیار مناسب انجام شده است، کلمنت شخصیتی برون گرا، شوخ، پر حرف و اجتماعی است در مقابل جول درون گرا، خجالتی ، کم حرف و بسیار محافظه کار است، کنار هم قرار گرفتن این دو کنار هم شاید همان اتفاقی است که نباید می افتاد چرا که می بینیم منجر به اختلاف و تنفر بین آن ها می شود اما مبینیم که علی رغم این تفاوت شخصیتی هر دو در نهایت یک عمل مشابه انجام می دهند و خاطراتشان را پاک می کنند به نوعی می توان اینطور برداشت کرد که رویای پاک کردن خاطرات و وسوسه آن چیزی است که برای آدم های خاصی نیست بلکه همه افراد همیشه با خاطراتشان درگیر هستند از بعضی از خاطراتشان متنفر هستند و برخی را با آغوش باز می پذیرند و از یادآوریش لذت می برند. با توجه به تیپ شخصیتی هر کدام دور از انتظار نیست که ابتدا کلمنتین وارد کلینیک شود و اقدام به پاک کردن خاطراتش کند و به دنبالش جول این اقدام را انجام دهد.

جیم کری را که همه بیشتر به عنوان بازیگر فیلم های طنز و کمدی می شناسند این بار وجهه دیگری از خود نشان داده است، همه به توانایی بازیگری او ایمان دارند و مشخص است که در این فیلم هم درک درستی از نقش داشته است به گونه ای که علی رغم رفتن در کالبدی متفاوت نقش را بسیار باور پذیر ایفا می کند. کیت وینسلت هم که توانست شخصیت کلمنتین را به بهترین نحو برای مخاطب اجرا کند و در همان سال نامزد اسکار بهترین بازیگر زن شد. نکته ای که عجیب بود این است که جیم کری علی رغم تفاوت بسیاری که در این فیلم داشت و بازی بسیار خوبی که از خودش نشان داد چرا کاندید اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد نشد؟!!! البته که این فیلم نامزد دریافت چهار جایزه بهترین بازیگر مرد، بهترین بازیگر زن، بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه در گلدن گلوب هم بوده است و گویا در گلدن گلوب آن سال بازی و زحمات جیم کری به چشم آمده است.

فیلمبرداری، طراحی صحنه و باقی نکات فنی فیلم در جهت مثبت همراه فیلم پیش می روند و بدون اینکه خیلی گل درشت یا توی ذوق بزند کمک می کنند که فیلم هرچه درست تر به نظر بیاید اما متاسفانه موسیقی کار چنگی به دل نمی زند و نمی تواند آنطور که شایسته است به درخشش فیلم کمک کند در صورتی که اگر برای چنین فیلم ماندگاری موسیقی خوب و ارزشمندی ساخته می شد می توانست علاوه بر آن که در یادها بماند تاثیر لحظات مختلف فیلم را برای مخاطبانش چند برابر کند موسیقی این فیلم ساخته جان برایون است.

جالب است بدانید که نظر منتقدان در مورد این فیلم بسیار مثبت بوده است و به نوعی آن را فیلمی دانستنه اند که توانست مخاطب خودش را به چالش بکشد و ذهن او را به یک ارتباط چالش براگیز با فیلم دعوت کند. فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک ۲۰۰۴ در فهرست فیلم های برتر IMDB رتبه پنجاه و نهم را دارد پس فیلمی است که باید آن را دید فیلمنو شما را به دیدن این فیلم دعوت می کند.

pic
Jim Carrey
pic
Kate Winslet
pic
Gerry Robert Byrne
pic
Elijah Wood
دسترسی به موسیقی متن فقط برای اعضای اشتراکی امکان پذیر می باشد. خرید اشتراک

پیشنهادات مخصوص شما

دیدگاه های کاربران

لطفا برای ثبت دیدگاه ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.