توضیحات تکمیلی فیلم The Curious Case of Benjamin Button 2008 ( مورد عجیب بنجامین باتن )

فیلم مورد عجیب بنجامین باتن (The Curious Case of Benjamin Button) ساخته دیوید فینچر است کارگردانی که بودن نامش پشت یک فیلم به تنهایی دلیل محکمی است برای این که فیلمی را ببینید، کارگردان صاحب سبکی که تا به الان ثابت کرده است هم در جلب نظر منتقدان و اهالی سینما بسیار موفق بوده است و هم در جلب نظر مردم عادی پس دور از ذهن نیست که از سرتاسر جهان مخاطبان بسیاری در طیف های مختلف داشته باشد. داستان فیلم مورد عجیب بنجامین باتن (The Curious Case of Benjamin Button) از داستانی به همین نام به نویسندگی فیتزجرالد اقتباس شده است، نویسنده ای بسیار شناخته شده و محبوب بین مردم که از قضا بسیار مورد علاقه سینماگران هالیوود هم هست و فیلم دیگری از رمان گتسبی بزرگ The Great Gatsby او ساخته شده است که بسیار هم مورد استقبال قرار گرفته است.

اریک راث نویسندگی فیلم نامه را از روی داستان انجام داده است که بسیار هم عملکرد خوب و قابل قبولی داشته است. البته که فیلم بسیار به داستان اصلی جرالد وفادار مانده است و تغییراتی که اعمال کرده است بسیار کم است. این فیلم که محصول سال 2008 هست با آن که مدت زیادی از زمان ساختش می گذرد چون مسئله نو و جدیدی را مطرح می کند و موضوع بکر و خاصی دارد تا به حال نتوانسته رقیبی در این تم پیدا کند و همچنان دیدنش هیجان انگیز و لذت بخش است. فروش فیلم در زمان اکرانش بیش از دو برابر هزینه ساختش بود و با استقبال بسیار خوبی مواجه شد. این را هم بگوییم که ابتدا قرار بود تیم سازندگان این فیلم تیم دیگری باشد اما در نهایت ساخت فیلم به فینچر رسید و او هم یار همیشگی اش برد پیت و دیگر افراد را به پروِه اضافه کرد، با این اوصاف به نظر می رسد که خوب شد که ساخت فیلم مورد عجیب بنجامین باتن (The Curious Case of Benjamin Button) به تیم قبلی و نقش بنجامین به جان تراولتا نرسید چرا که نسخه ای از فیلم که ساخت فینچر است به نظر بهترین گزینه برای چنین داستانی است.

داستان فیلم مورد عجیب بنجامین باتن (The Curious Case of Benjamin Button) داستان مردی است که ابتدا پیر به دنیا می آید و هر چه می گذرد جوان تر می شود در این بین ما همراه با اون زندگی و داستان هایش را نظاره گر هستیم. همین یک خط کافی است تا موضوع یک فیلم آن قدر بکر و جذاب باشد تا کارهایتان را کنار بگذارید و به تماشای آن بنشینید!

نقد و بررسی فیلم The Curious Case of Benjamin Button 2008 ( مورد عجیب بنجامین باتن ۲۰۰۸ )

با این که فیلم به طور مستقیم با زمان بازی نمی کند و فقط آن چه نشان می دهد شخصیتی است که دچار یک مورد نادر شده است و روال زندگی را برعکس از پیری به جوانی طی می کند اما در واقع به نوعی مطرح می کند که زمان برای بنجامین وارونه و برعکس می گذرد. در فیلم اشاراتی هم برای القا هر چع بیشتر این وارونگی صورت گرفته است مثل عقربه های ساعتی که در فیلم نشان داده می شود و برعکس حرکت می کند، پرنده ای که برعکس پرواز می کند و یا طوفانی که خلاف جهت در جریان است. رابطه ای که بین دو شخصیت اصلی داستان شکل می گیرد از آن دست روابطی است که تا ابد در ذهن آدم می ماند، ارتباطی خاص جالب و صد البته غم انگیز مخصوصا آن سکانسی که کیت بلانشت بنجامین را که حالا نوزادی شده است در آغوش گرفته است، این سکانس از آن سکانس های ماندگاری است که که در ذهن مخاطبانش حک می شود و شاید دقیقا رسالت سینما هم همین باشد، نشان دادن آن چه که در ما حسی را بیدار کند. ارتباط و عشقی که بین این دو وجود دارد آن قدر خوب آغاز و ساخته و پرداخته می شود که مخاطب هر آنچه را که لازم است از این ارتباط دریافت می کند، ارتباطی مملو از حس های واقعی که روند داستان را به درستی پیش می برند.

فیلم مفاهیم متعددی را پس پرده داستان جذابش برای مخاطب بازگو می کند، فیلم در نظر دارد به ما بگوید زمان مفهومی ذهنی است و بارها و بارها می تواند خلاف جهت برای ما حرکت کند پس اگر این گونه به آن نگاه کنیم هیچ وقت برای انجام کاری که می خواهیم به سرانجام برسانیم دیر نیست و ما همیشه وقت برای شروع آن داریم و این که باید همیشه شجاعت یک شروع دوباره را داشته باشیم. نکته دیگری که شاید فینچر سعی در القا آن به ما داشته است مفهموم سرنوشت و تقدیر است چیزی که گریزی از آن نیست و نمی توان آن را تغییر داد اما می توان ازز فرصتی که به ما داده شده است ولو اندک خوب استفاده کرد.

مطلب بعدی که فیلم به ما منتقل می کند نیستی و پایان زندگی است، هیچ عمر جاودانه ای وجود ندارد این جهان برای هر فرد بالاخره تمام شدنی است حتی اگر پیری در کار نباشد اما نیستی و رفتن همیشه وجود دارد بنجامین با این که به سمت جوانی می رود و مسیری برعکس همه را طی می کند اما در نهایت مجبور است تا جهان را ترک کند و چه زیبا داستان این مفهوم را به ما انتقال می دهد. پذیرش اصل دیگری است که آن را به وضوح می بینیم بنجامین علی رغم تفاوت فاحشی که با دیگران دارد خود را همانگونه که هست پذیرفته است و سعی دارد به جای مقابله در هر زمان بهترین واکنش را انجام دهد مثلا در بهترین زمان ممکن ارتباطش را با دیزلی عمیق می کند و زندگی کردن کنار او را شروع می کند یا در زمانی که احساس می کند که سنش از دخترش هم کمتر می شود خانواده اش را ترک می کند، این ها همه نشان از پذیرش بنجامین دارد از وقایعی که در زندگی اش اتفاق می افتد و بدون شکایت و وقت بیهوده تلف کردن در هر زمان بهترین تصمیم را می گیرد.

فینچر کارگردانی است که هم داستان برایش مهم است و هم نحوه روایت داستان بنابراین در مورد هر دو حساسیت و وسواس های خاص خود را دارد این را از کارنامه موفق و سراسر شگفت او می توان فهمید، فیلم هایی چون Se7en و Fight Club در ژانر درام، معمایی و جنایی نشان از اهمیت فینچر به داستان دارند. همین که فینچر اصرار داشت در فیلم The Curious Case of Benjamin Button 2008 از جلوه های ویژه استفاده نشود و همه چیز حتی با زحمت فراوان آن قدر طبیعی باشد تا مخاطب با آن ارتباط برقرار کند نشان از وسواس درست او و احترام بیش از اندازه ای است که برای مخاطبب خودش قائل است.

تیم بازیگری فیلم The Curious Case of Benjamin Button 2008 آن تیم هایی است که به خودی خود می تواند برگ برنده یک فیلم باشد. کنار هم قرار گرفتن برد پیت و کیت بلانشت ترکیبی است که بی شک بیننده را برای تماشای فیلم ترغیب می کند. برد پیت که تقریبا از همراهان همیشگی دیوید فینچر است آنقدر درست برای بازی در نقش بنجامین انتخاب شده است که هیچ کس را نمی توان به جای او تصور کرد، برد پیت کاملا از پس بازی در این نقش برآمده است که تبدیل به یکی از نقاط عطف فیلم شده است. کیت بلانشت هم یکی از تواناترین و بهترین بازیگران هالیوود است در ایم فیلم نقش کاملا متفاوتی به لحاظ شخصیتی ایفا می کند و چقدر عالی از پس بازی کردن این نقش برآمده است. ماهرشالا علی و تیلدا سوئینتن هم از دیگر بازیگران فیلم هستن که همراه با تاراجی پی هنسن تیم بازیگری فیلم تیم بازیگری مورد عجیب بنجامین باتن ۲۰۰۸ را تکمیل می کنند لازم به ذکر است که تاراجی پی هنسن در همان سال نامزد کسب جایزه اسکار برای این فیلم شد.

گریم در این فیلم بار بسیار زیادی را به دوش می کشد و نقشش نسبت به فیلم های دیگر بسیار پررنگ تر و مهمتر است، البته باید گفت که از پس نقش مهمش هم خوب بر آمده است. گریم ها در فیلم فیلم مورد عجیب بنجامین باتن (The Curious Case of Benjamin Button) بسیار حرفه ای و با مهارت انجام شده است و اصلا هم توی ذوق نمی زند مخصوصا برای فیلمی که شروعش با شخصیت اصلیش در پیری است . گریمور این فیلم در مصاحبه ای اعلام کرده بود که گریم بردپیت روزانه بیش از پنج ساعت و گریم کیت بلانشت حداقل چهار ساعت برای پیاده سازی نیاز به زمان داشته است. با این اوصاف متوجه می شویم که آنچه که ما در تصویر به زیبایی میبینیم حاصل تلاش و انرژی بسیاری است که تیم سازنده فیلم صرف کرده است. فیلمبرداری هم بسیار خوب به کمک داستان آمده است اما چنان نقش خود را ظریف اجرا کرده است که به هیچ عنوان حواس بیننده را سمت خود جلب نمی کند و اجازه می دهد که فقط در داستان غرق شوید نه در حرکات پیچیده و عجیب و غریب دوربین یا پلان های خوش منظره و توی ذوق زننده. فیلمنو به طور ویژه پیشنهاد می کند که مورد عجیب بنجامین باتن ۲۰۰۸ را تماشا کنید و حسابی از دیدن آن لذت ببرید.

pic
Cate Blanchett
pic
Brad Pitt
pic
Julia Ormond
pic
Faune Chambers Watkins
دسترسی به موسیقی متن فقط برای اعضای اشتراکی امکان پذیر می باشد. خرید اشتراک

پیشنهادات مخصوص شما

دیدگاه های کاربران

لطفا برای ثبت دیدگاه ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.