توضیحات تکمیلی سریال The Queen’s Gambit 2020 ( ملکه شطرنج )

سریال The Queen’s Gambit 2020 در واقع یک مینی سریال هفت قسمتی است که به تازگی از شبکه نتفلیکس پخش شده است، سریالی که از همین ابتدا نظر بسیاری از بینندگان پر و پا قرص سریال های نتفلیکس را جلب کرده است و توانسته تا به الان در سایت imdb رتبه 49 را از بین سریال های موجود به خودشش اختصاص دهد که واقعا رقم جالب توجهی است. نام سریال اصطلاحی مرسوم در شطرنج و شیوه گشایش بازی است و همانطور هم که مشخص است داستان حول محور دختری است به نام بت هارمن (آنا تیلور جوی) است که دوران کودکی خود را در یتیم خانه می گذارند و در آنجا با بازی شطرنج آشنا می‌شود، شطرنج مسیر زندگی او را تغییر می دهد.

فیلمنامه این سریال از رمانی به همین نام نوشته والتر تویس اقتباس شده است. این که داستان فیلمی در مورد شطرنج باشد و برخلاف ماهیت این بازی بتواند مهیج باشد کمی دور از ذهن است چه رسد به این که شطرنج دستمایه ساخت یک سریال بشود و بتواند آن فدر جذاب باشد که هفت قسمت هم ادامه پیدا کند، نکته همینجاست که سریال The Queen’s Gambit 2020 چنان روایت جذاب و فیلمنامه خوبی دارد که این امر به راحتی ممکن می شود البته از نویسنده خلاقی چون اسکات فرانک که نامزد جایزه اسکار هم بوده است چنین فیلم نامه ای انتظار می رود. اسکات فرانک در خلال شطرنج به مسایل مختلفی می پردازد از جمله نابرابری جنسیتی، عدم توجه به زنان، سوء مصرف مواد و اعتیاد، نبوغ، فساد شخصیتی و... را مطرح می کند.

نقد و بررسی سریال The Queen’s Gambit 2020 ( ملکه شطرنج ۲۰۲۰ )

داستان سریال ملکه شطرنج با ژانر درام و هیجان انگیز از یتیم خانه شروع می شود جایی که قرار است شخصیت اصلی داستان شکل بگیرد و مقدمات آنچه که قرار است در طول این هفت قسمت ببینیم را آماده کند و البته از این جهت هم موفق بوده است چرا که هر آنچه لازم استما در شخصیت اصلی ببینیم در یتیم خانه در وجود او کاشته می شود. بنا به نظر برخی ریتم سریال کند است اما جذابیت لازم را برای این که تمایل داشته باشید قسمت های بعد را ببینید کامل دارد. آنا تیلور جوی توانسته بازی خوبی در این سریال ملکه شطرنج محصول ۲۰۲۰ از خودش ارائه دهد و به خوبی بار نقش اول بودن یک سریال را به دوش بکشد و درست به مقصد برساند به طوریکه می توان گفت یکی از بهترین بازی های او تا به امروز همین نقش بت هارمن است، در واقع نویسنده هم به خوبی برای شخصیت پردازی هارمن وقت گذاشته و استعداد به خرج داده است.

یکی از دلایل محبوبیت این سریال داشتن نما های زیبا و جذابیت بصری بالاست مثل سکانس هایی از شطرنج بازی روی سقف آسایشگاه و یا استفاده از لباس های زیبا ورنگ های خیره کننده است به همین دلیل است که این سریال از تولیدات پر هزینه نتفلیکس محسوب می شود، همینطور فیلم برداری خوبی که تماما به کمک داستان آمده است تا از سکانس های بازی یکنواخت شطرنج هیجان خوشایند و دلچسبی بسازد البته برای تبدیل این موضوع به نظر کسل کننده به یک درام مهیج نقش تدوین را هم نباید نادیده گرفت. به طور کلی تصاویری موسیقی هم برای لذت بخش کردن هر چه بیشتر سریال کاملا درست به خدمت گرفته شده است تا جذابیت سریال را تکمیل کند موسیقی که توسط کارلوس رافائل ریورا برای این سریال ساخته شده است.

جالب است بدانید که این شخصیت واقعی نیست و تماما ساخته ذهن خلاق نویسنده است اما این خلق کارکتر به قدری خوب و با چزییات انجام گرفته است که شما فکر می کنید این شخصیت نمونه بیرونی دارد، البته قطعا نویسنده از شخصیت های بزرگان و قهرمانان شطرنج الهاماتی را گرفته است اما در نهایت آن چه پرداخته است آن قدر کامل است که تماما به باور بیننده می نشیند.

اگر نگاهی به رمانی که مینی سریال ملکه شطرنج از آن اقنباس شده بیاندازید احتمالا متوجه خواهید شد که یکی از دغدغه های اصلی نویسنده اش بازگویی و کمک به دیده شدن جنبش فمنیسم است، تلاش شخصیت اصلی به عنوان یک زن برای پیدا کردن جایگاهش و به تصویر کشیدن نابرابری های جنسیتی آن چیزی است که به نظر می رسد ازدغدغه های مهم والتر تویس بوده است.

یکی دیگر از دلایلی که این سریال را بین مخاطبان محبوب کرده است گسترش موضوعی و تم های مختلفی است که سریال در بستر آن داستانش را جلو می برد در واقع شما در مینی سریال The Queen’s Gambit هم با یک درام عاشقانه طرف هستید، هم یک سریال تراژدی و هم یک ملودرام روان، یک اتوبیوگرافی و در عین حال یک درام ورزشی هم هست این امر خود در جذب مخاطب و راضی نگه داشتن آن ها بی تاثیر نیست. قطعا کسانی که دستی به آتش در بازی شطرنج دارند هنگام دیدن این سریال متوجه شده اند که نشانی از ناآگاهی و دادن اطلاعات اغراق آمیز در خصوص شطرنج در The Queen’s Gambit دیده نمی شود چرا که در پروسه نوشتن و ساخت سریال دائما از یکی از قهرمانان شطرنج جهان و یک مربی شطرنج کمک گرفته شده و آن ها به طور مستقیم در پروسه ساخت سریال همکاری داشته اند.

منتقدین نظرات مثبتی در مورد این سریال داشته اند و غالبا امتیازات مثبت و خوبی به آن داده اند. آلان اسپینوال سریال را یک کار زیبا به لحاظ بصری می داند که در آن همه عوامل در خدمت داستان قرارگرفته اند، کارولین فرا مکه از مجله ورایتی هم این سریال را دارای داستانی هوشمند می داند که بسیار شخصی سازی شده و منحصر به خودش است.

در مقابل تمامی این صحبت ها از نظر برخی مخاطبان سریال یک ضعف عمده دارد و آن هم پرداخت بیش از اندازه داستان به شخصیت اصلی و غافل ماندن از پرداخت وجوه شخصیتی باقی شخصیت های است به نوعی که برخی اینقدر شخصیت های مکمل را گنگ می دانند که نمی توانند آن چه را که به عنوان رفتار از خود در برابر شخصیت بت هارمن نشان می دهند باور کنند، برخی هم معتقدند به دلیل کم ستاره بودن و به چشم نخوردن اسم بازیگران مطرح در لیست عوامل این سریال کمی از جذابیت آن از دست رفته است اما فیلمنو شما را به دیدن این سریال دعوت می کند تا خودتان تشخیص دهید آیا این نقاط می تواند در قبال جذابیت های بسیار سریال آنقدر ناچیز باشد تا باعث نشود لذت دیدن این سریال برای شما کم شود یا خیر...

pic
Moses Ingram
pic
Chloe Pirrie
pic
Anya Taylor-Joy
pic
Janina Elkin
دسترسی به موسیقی متن فقط برای اعضای اشتراکی امکان پذیر می باشد. خرید اشتراک

پیشنهادات مخصوص شما

دیدگاه های کاربران

لطفا برای ثبت دیدگاه ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
pic saeed a

سلام سریال خوب و جذاب بود اما در قسمت 7 زیرنویس با صدا هماهنگ نبود و اینکه صدای فیلم هم کیفیت نداشت. با تشکر (برطرف شد)